Uznesením vlády SR č. 585/2018 z 12. 12. 2018 bola schválená Protikorupčná politika SR na roky 2019 – 2023, so zámerom zlepšiť protikorupčnú prevenciu a boj proti korupcii. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR vypracovala Protikorupčný program, do ktorého implementovala priority a ciele schválené Vládou SR v záujme vytvárania a zdokonaľovania protikorupčných opatrení.
Národná diaľničná spoločnosť, a.s. sa zaviazala vykonávať obchodné aktivity a hospodáriť s verejnými prostriedkami čestne, bezúhonne, dôveryhodne a zodpovedne. Riadením sa všeobecne záväznými právnymi predpismi je našou prioritou. Naše interné predpisy sú zamerané na boj proti korupcii, sú v nich identifikované oblasti rizika korupcie, opatrenia na elimináciu, opatrenia legislatívneho charakteru a orgány zodpovedné za realizáciu týchto opatrení
Tento protikorupčný program platí pre všetky orgány spoločnosti NDS a pre všetkých zamestnancov spoločnosti NDS.
Vedenie spoločnosti je povinné zabezpečiť aby zamestnanci boli dôkladne oboznámení s protikorupčným programom, internými predpismi, v ktorých sú identifikované riziká korupcie a zároveň zabezpečiť dodržiavanie opatrení na predchádzanie korupcie, ktoré sú účelom interných predpisov.
Dohľad nad týmto programom vykonáva odbor právny, úsek podpory riadenia.
NDS v súvislosti so svojou činnosťou prísne zakazuje úplatky a korupciu akéhokoľvek druhu. Zamestnanci, ktorí sa dozvedia o prijatí alebo ponúknutí úplatku alebo inom korupčnom konaní sú povinní podať oznámenie o protispoločenskej činnosti v zmysle internej smernice Riešenie oznámení protispoločenskej činnosti v podmienkach Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s., a to nasledujúcim spôsobom:
V prípade zistenia korupčného správania zamestnanca a jeho následného dokázania, bude zamestnanec čeliť disciplinárnemu konaniu a okamžitému skončeniu pracovného pomeru a zároveň na neho môže byť podané trestné oznámenie.
a) Silné stránky (Strengths)
b) Slabé stránky (Weaknesses)
c) Príležitosti (Opportunities)
d) Ohrozenia z okolitého prostredia (Threats)
Trestnoprávny dohovor o korupcii (oznámenie č. 375/2002 Z. z.) platný pre SR od 1. júla 2002
Jeden z dohovorov Rady Európy, ktorý reaguje na problémy spojené s korupciou národných i zahraničných verejnými činiteľov, členov národných i zahraničných zastupiteľských orgánov, s korupciou v súkromnom sektore, úradníkov medzinárodných organizácií, parlamentných zhromaždení, sudcov a úradníkov medzinárodných súdov, s legalizáciou príjmov z trestných činov úplatkárstva i s účtovnými trestnými činmi spojenými s korupciou.
Dohovor, ktorého cieľom je presadzovať a posilňovať protikorupčné opatrenia, podporovať medzinárodnú spoluprácu aj pri vracaní majetku, poskytovať technickú pomoc. Signatári sa zaväzujú prijať účinnú a koordinovanú protikorupčnú politiku, zabezpečiť existenciu príslušných protikorupčných orgánov, etické kódexy pre verejných činiteľov, systémov ich prijímania, vhodných systémov verejného obstarávania založených na základe princípov transparentnosti, férovej súťaži a objektivite.
Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov
Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon upravuje hmotnoprávne ustanovenia týkajúce sa korupcie vo viacerých hlavách osobitnej časti.
Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov
Trestný poriadok upravuje postup orgánov činných v trestnom konaní a súdov tak, aby trestné činy boli náležite zistené a ich páchatelia podľa zákona spravodlivo potrestaní, pričom treba rešpektovať základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb.
Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov
Tento zákon sa vzťahuje na konanie, v ktorom v oblasti verejnej správy správne orgány rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
Tento zákon upravuje v oblasti systému riadenia a kontroly prostriedkov poskytovaných z fondov Európskej únie a prostriedkov štátneho rozpočtu určených na financovanie spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie (ďalej len „pomoc“) a prostriedkov poskytovaných z fondov Európskej únie a prostriedkov štátneho rozpočtu určených na financovanie spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie (ďalej len „podpora“) pre programové obdobie 2007 - 2013 a poskytovanie podpory podľa osobitného predpisu a v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie.
Tento zákon upravuje základy trestnej zodpovednosti právnických osôb, druhy trestov, ich ukladanie a trestné konanie proti právnickým osobám. Trestný čin právnickej osoby je spáchaný, ak je spáchaný v jej prospech, v jej mene, v rámci jej činnosti alebo jej prostredníctvom. Medzi trestné činy právnických osôb na účely tohto zákona boli zahrnuté aj trestné činy korupcie a to prijímanie úplatku podľa § 328 až § 330, podplácanie podľa § 332 až § 334 a nepriama korupcia podľa § 336.
Tento zákon (tzv. protischránkový zákon) je jeden z nástrojov na celospoločenskú kontrolu nakladania s verejnými zdrojmi. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť vzťahov medzi verejným a súkromným sektorom. Podľa zákona sa preverujú a zverejňujú skutoční vlastníci subjektov, ktorí so štátom obchodujú. Zákon zaviedol register partnerov verejného sektora, povinne sa zapisujú do neho koneční vlastníci firiem, známi ako koneční užívatelia výhod, s ktorými môže štát obchodovať a uzatvárať zmluvy. Svojim zápisom tieto spoločnosti odkryjú svoju vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod, čím by sa malo predísť uzatváraniu zmlúv so schránkovými firmami.
Tento zákon upravuje podmienky poskytnutia ochrany osobám v pracovnoprávnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti,
práva a povinnosti osôb pri oznamovaní protispoločenskej činnosti a zriadenie pôsobnosti Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Tento zákon upravuje zákon upravuje zadávanie zákaziek na dodanie tovaru, zákaziek na uskutočnenie stavebných prác, zákaziek na poskytnutie služieb, súťaž návrhov, zadávanie koncesií na stavebné práce, zadávanie koncesií na služby a správu vo verejnom obstarávaní.
Tento zákon upravuje základné pravidlá ciele a spôsob vykonávania finančnej kontroly a auditu.
Podľa protikorupčnej stratégie NDS je hlavným cieľom zmenšiť a odstrániť priestor a príležitosti pre korupciu vo všetkých oblastiach nakladania s verejnými prostriedkami, majetkom štátu a pri vykonávaní činností, na ktoré bola zriadená, a zároveň zvyšovať dôveryhodnosť NDS.
Ciele:
Očakávané dosiahnuté výsledky:
Ciele:
Očakávané dosiahnuté výsledky:
Ciele:
Očakávané dosiahnuté výsledky:
NDS má prijatý súbor opatrení na zamedzenie korupčného rizika a inej protispoločenskej činnosti.
Prijaté interné predpisy zamedzujú vytváraniu korupčného rizika vo vnútri spoločnosti, nakoľko presne určujú právomoc a zodpovednosť príslušných zamestnancov, sú v nich obsiahnuté jednotlivé korupčné riziká, ciele opatrení.
Internými predpismi NDS, ktoré prispievajú k boji proti korupcii sú najmä:
NDS stanovuje svojim zamestnancom viacero povinností aj na úseku boja proti korupcii napr. zamestnanci sú povinní:
Rovnako NDS za podstatné porušenie pracovného pomeru považuje o.i. aj rozkrádane a iné zneužívanie majetku NDS, majetkové a morálne delikty na pracovisku, v prípade ktorého je možné okamžité skončenie pracovného pomeru so zamestnancom, ktorý takúto povinnosť porušil.
3. Zverejňovanie zmlúv, objednávok, faktúr a zákaziek s nízkou hodnotou
NDS zverejňuje zmluvy, objednávky, faktúry a zákazky s nízkou hodnotou na webovom sídle spoločnosti a v Centrálnom registri zmlúv. Uvedené zabezpečuje transparentné a hospodárne nakladanie z verejnými prostriedkami a verejným majetkom. Verejná kontrola využívania verejných financií prispieva k efektívnemu a hospodárnemu využívaniu verejných prostriedkov.
4. Verejné obstarávanie
NDS ako verejný obstarávateľ v súvislosti s povinnosťou plne elektronickej komunikácie v nadlimitných a podlimitných postupoch zadávania zákaziek používa na plnú elektronickú komunikáciu pri Verejnom obstarávaní systém JOSEPHINE. Používanie tohto systému má zabezpečiť transparentnosť a právnu istotu pre všetky subjekty verejného obstarávania. Tento systém zabezpečuje všetkým účastníkom verejného obstarávania reguláciu komunikácie, ktorá je potrebná na zabezpečenie efektívnej hospodárskej súťaže.
5. Hospodárenie s finančnými prostriedkami
Hospodárenie s verejnými finančnými prostriedkami v zmysle zákona č. 357/2015 Z.z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov, najmä dodržiavaním efektívnosti, hospodárnosti, účinnosti a účelnosti nakladania s finančnými prostriedkami a zabezpečovaním kontroly.
6. Informovanosť a odborná znalosť zamestnancov
NDS zabezpečuje informovanosť a odbornú znalosť zamestnancov účasťou na školeniach, odborných výkladoch. NDS kladie vysoký dôraz na to, aby každý novoprijatý zamestnanec bol poučený o svojich právach a povinnostiach a oboznámený so všetkými internými predpismi NDS.
7. Kontrolná činnosť
NDS vypracováva každoročne plán kontrolnej činnosti odborom kontroly na príslušný kalendárny rok.
Očakávaným výsledkom protikorupčných opatrení je dodržiavanie cieľov a priorít zo strany NDS, jej organizačných zložiek a zamestnancov v zmysle platných právnych noriem a interných predpisov spoločnosti na základe uznesenia vlády SR č. 585/2018 z 12.12.2018, ktorým bola schválená Protikorupčná politika SR na roky 2019 – 2023.
NDS monitoruje a vyhodnocuje vykonávané opatrenia na základe pravdivých informácii a to tak, aby sa uistila o dosiahnutí protikorupčných cieľov formou
NDS vykonáva monitorovanie a vyhodnocovanie vykonávaných opatrení priebežne, o čom podáva zodpovedná osoba jedenkrát za rok, vždy najneskôr k 30.3. príslušného roku, správu predstavenstvu NDS o plnení protikorupčného programu za predchádzajúci kalendárny rok. Túto správu následne zasiela vždy k 30.04. kalendárneho roku MDV SR.
Protikorupčné opatrenie |
Aktualizácia interných predpisov s dôrazom na protikorupčnú činnosť |
Nové interné predpisy dôrazom na protikorupčnú činnosť |
Vyhodnotenie |
---|---|---|---|
Interné predpisy NDS
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených porušení povinností zamestnancov s dôrazom na protikorupčnú činnosť |
Počet okamžitých skončení pracovného pomeru |
Vyhodnotenie |
Opatrenia na eliminovanie zlyhania ľudského faktora
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených nezverejnených zmlúv, objednávok, faktúr a zákaziek s nízkou hodnotou |
Počet zistených pochybení |
Vyhodnotenie |
Zverejňovanie zmlúv, objednávok, faktúr a zákaziek s nízkou hodnotou
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených porušení povinnosti komunikovať výlučne cez elektronický systém JOSEPHINE |
Počet porušení pri verejnom obstarávaní |
Vyhodnotenie |
Verejné obstarávanie
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených porušení pri nakladaní s finančnými prostriedkami |
Počet zistených pochybení |
Vyhodnotenie |
Hospodárenie s finančnými prostriedkami
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených zamestnancov, ktorý neboli poučený o právach a povinnostiach vyplývajúcich z interných predpisov |
Počet školení zamestnancov, zameraných na oboznamovanie s internými predpismi |
Vyhodnotenie |
Informovanosť a odborná znalosť zamestnancov
|
|
|
|
Protikorupčné opatrenie |
Počet zistených porušení pri nakladaní s finančnými prostriedkami |
Počet zistených porušení v súvislosti s korupčným správaním zamestnancov |
Vyhodnotenie |
Kontrolná činnosť
|